Ayrımcı Politikayla Dalga Geçmek İçin Düzenlenen Kadın Turnuvasında Bench Press Rekoru Kıran Erkek Sporcu!

Spor dünyasındaki yeni bir gelişmeyle karşınızdayız. Team Canada Powerlifting’in eski baş antrenörü Avi Silverberg, ‘Heroes Classic’ kategorisinde kadınların bench press rekorunu kırdı. Detaylara buyurun ?

Kaynak: https://tvpworld.com/68908668/a-brave…

Team Canada Powerlifting’in eski baş antrenörü Avi Silverberg, geçtiğimiz Cumartesi günü Kanada’da bir kadın halter kaldırma yarışmasına katıldı.

Silverberg kendisini kadın olarak tanımladığını açıkladıktan sonra 25 Mart’ta Lethbridge, Alberta’daki Heroes Classic turnuvasına katıldı.

Silverberg, yaklaşık 20 yıl önce kendini kadın olarak tanımlamaya başlayan Anne Andres’in rekorunu 45 kg ile geçerek yaklaşık 168 kg bench press yaptı.

‘Silverberg neden kadınlar turnuvasına katıldı?’ soranlar için açıklayalım. Bir atlet aktivist grubu olan Independent Council on Women’s Sports’a (ICONS) göre Silverberg, ‘ayrımcı CPU politikasıyla dalga geçmek ve aynı zamanda etkinlikte kadınlar dünya rekorunu gayri resmi olarak kırmak’ için yarışmaya girdi.

Silverberg’in başarısı, ICONS Women Twitter hesabından da duyuruldu ?

Kanada Powerlifting Birliği (CPU) Trans Bireyleri Dahil Etme Politikası ise şöyle:

Bireyler kendilerin kendilerini tanımladıkları cinsiyete göre yarışmalara katılabilmeli ve cisgender (toplumsal cinsiyeti ve biyolojik cinsiyeti aynı olan) sporcular için gerekli olanların ötesinde kişisel bilgilerin açıklanması gerekliliklerine tabi olmamalıdır. Hormon tedavisi ya da ameliyata da gerek yoktur. 

Önceki rekor ise trans sporcu Anne Andres’e aitti.

Son dört yılda Andres, Kanada’daki halter kaldırma etkinliklerinde kadınlar kategorisini devralarak rekorlar kırdı ve girdiği dokuz kadın yarışmasının sekizini kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir