Ayvalık’tan Yunan adalarına Türk akını

İHA

Ramazan Bayramı tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyenler Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki deniz hudut kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Türk turistlerin yoğunluğu, Ayvalık ile Yunanistan’ın Midilli adası arasında karşılıklı seferler düzenleyen feribot firmalarının yüzünü güldürdü.

Pandeminin ardından ilk kez böylesi yoğunlukla karşılaşan feribot firmalarının bayram süresince yaklaşık 3 bin turisti Midilli adasına götürecekleri öğrenildi.

“Beklediğimizden fazla talep var”

Ayvalık-Midilli arasında seferler düzenleyen turizm firmasının sahibi Ali Jale, bayramın ilk gününde 1000 kişinin üzerinde Türk turistin Midilli adasına geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

Bu yılki Ramazan Bayramı periyodunda bizim de tahmin ettiğimizin üzerinde bir yoğunluğumuz var. Türk insanının zaten Yunan adalarına yönelik bir sempatisi olduğunu biliyorduk. Pandemi sürecinde bu gidiş-gelişler biraz yavaşlasa da, geçtiğimiz yıl çarklar yeniden dönmeye başladı. Bu bayramda da bu durumu yoğun bir şekilde hissediyoruz. Bugün firmamıza ait bir feribot ve deniz otobüsüyle Midilli’ye hareket edeceğiz. Yaklaşık olarak bugün deniz hudut kapısından, diğer firmanın da yolcularıyla 1000 kişiye yakın turistin geçmesini bekliyoruz. Biz bu talepten memnunuz. Önemli olan turistlerimizi istedikleri tatil ortamına kavuşturabilmektir.

“Gemilerde yer yok”

Ayvalık’tan Yunan adalarına yönelik 2019 yılından sonra ilk kez bu kadar yoğun talep aldıklarını kaydeden Jale, şu ifadeleri kullandı:

Dün, bugün ve yarın olmak üzere 3 gün süresince Midilli adasına çok yoğun bir geçiş var. Gemilerde yer yok şu anda. Sonra dönüşler başlıyor ama şu iki günde toplam 2 bin kişiyi Midilli’ye götüreceğimizi düşünüyorum.

“Kalabalığı görünce çok şaşırdım”

Bugüne kadar hep Midilli ismini duyardım ama bir türlü gidebilmek nasip olmamıştı. Biz devlet memuruyuz. Yeşil pasaportumuz da olunca, Ramazan Bayramı’ndaki 3 günlük tatilimizi bu şirin adada geçirmeyi uygun gördük. Ama sabah saatlerinde deniz hudut kapısı önüne geldiğimizde bu yoğunluk ve uzun kuyruklarla karşılaşınca çok şaşırdım. Bu kadar yoğun bir talep olabileceğini beklemiyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir