Erbakan ittifakta el yükseltti: Gözler Külliye’de

Yeniden Refah Partisi’nin yerel seçimlerde Cumhur İttifakı ile seçim işbirliği yapıp yapmayacağı adeta bir bilmeceye döndü. Daha önce 2 kez durduğu belirtilen görüşmeler son olarak dün gece gerçekleşen sürpriz bir ziyaret ile devam etti. AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala ve AKP Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz’un, Yeniden Refah Partisi’ne yaptığı ziyarette ittifak konusu yeniden masaya yatırıldı.

Ala ve Yavuz, Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde, Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Doğan Bekin ve Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Gül ile basına kapalı olarak yaklaşık 1,5 saat görüştü. Görüşmenin ardından Doğan Bekin bir gazetecinin, “Sizin karşı taraftan bir isteğiniz oldu mu? Onların sizden bir isteği oldu mu?” sorusuna, “Yok. Zaten bu konularla ilgili 4 turlu görüşmeler yapıldı. Son olarak gözden geçirildi bazı şeyler. Üzerinde son rötuşlar yapıldı bazı şeylerin. Genel başkanlar düzeyinde artık nasıl bir karar verilecekse biz de ona uyacağız” yanıtını verdi.

ERBAKAN’DAN EL YÜKSELTECEK KARAR

Görüşmenin ardından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı bilgilendiren parti kurmayları, Erbakan’dan “Bir değişiklik olmamış, aynı noktada duruyoruz. Biz tabela partisi değiliz” yanıtını aldı.

Sürpriz görüşme talebi ile Pazartesi gününe ertelenen İttifak ve aday açıklama programı tekrar geri çekilerek yarına (3 Şubat Cumartesi) alındı.

Odatv, yapılacak olan ittifak kararı açıklama programından önce Yeniden Refah’ın vereceği kararı öğrendi.

Edinilen bilgilere göre Yeniden Refah Partisi’nin şu anki şartlarda Cumhur İttifakı’na “Hayır” diyeceği ve seçime tüm bölgelerde kendi adayları ile gideceği öne sürüldü.

ERDOĞAN’DAN SÜRPRİZ GÖRÜŞME BEKLENTİSİ

Parti kulislerinden öğrenilene göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Genel Başkan Erbakan arasında henüz bir görüşme gerçekleşmedi ve bu doğrultuda bir randevulaşma yapılmadı.

Ancak parti kulislerinde konuşulana göre, Erdoğan’la yapılacak olan sürpriz bir görüşme partinin ittifak kararını yeniden değerlendirmesine sebep olabilir.

SUAT KILIÇ’IN SÖZLERİ AKILLARA GELDİ

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, daha önce ittifak görüşmelerinin kesildiğini duyurduğu konuşmasında AKP’ye kapıların kapatılmadığını belirterek “Siyasette 24 saat uzun bir süre” ifadelerini kullanmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE AÇIKLAMADAN SONRA KARAR DEĞİŞTİ

14 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi için de ittifak tartışmalarının odak noktası olan Yeniden Refah Partisi, 20 Mart 2023 günü ittifak kararını “Hayır” olarak açıklamıştı.


Fatih Erbakan, Cumhur İttifakı’na ‘hayır’ dedi, TRT yayını kestiSiyaset

Ancak ilerleyen süreçte 24 Mart’ta gerçekleşen yine sürpriz görüşme ile Yeniden Refah Partisi kararını değiştirerek Cumhur İttifakı’na katılmıştı.

Odatv, 24 Mart gecesi yaptığı “Yeniden Refah ile ipler kopmadı… AKP akil adamlarını devreye soktu” başlıklı haberinde kapının kapanmadığını yazmıştı.


Yeniden Refah ile ipler kopmadı… AKP akil adamlarını devreye soktuSiyaset
Odatv yazmıştı… Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldıSiyaset

Haberde Erbakan’ın kararının ardından AKP’de, Fatih Erbakan ile yakın olan eski bakanlardan Faruk Çelik’in devreye girdiği ve Erbakan’ı ikna ettiği yazıldı.

Fatih Erbakan da daha sonra yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı ile Külliye’de görüştük ve uzlaştık” ifadelerini kullanmıştı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir