Oscar Ödüllü Müzisyen Hans Zimmer’in Sizi Kendinden Geçirecek Bestelerini Yaptığı En İyi Filmler

150’nin üzerinde film için müzik besteleyen Hans Zimmer, tüm zamanların en iyi bestecisi olarak anılır. Müzik camiasıyla ilgilenmeyen kişiler bile mutlaka adını duymuş, en azından bestelerinden birkaç tanesine aşinalığı vardır. Sizler için film müziklerinin dehası Hans Zimmer’in bestesini yaptığı en iyi filmleri derledik. İyi seyirler. ?

Kaynak: Filmlerle ilgili bilgiler, IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.

20. The Da Vinci Code, 2006

IMDb: 6.6  

Özet: Profesör Robert Langdon gece oteline gelen telefonla polis tarafından Louvre müzesine çağrılır. İsa’nın Son Yemeği’nin sergilendiği salonda cinayet işlenmiştir. Kanının son damlasıyla cinayet mahalline ipucu bırakmış olan kurban, Langdon’u aynı gün arayan müze müdürüdür. 

Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno  

Yönetmen: Ron Howard

19. Hannibal, 2001

IMDb: 6.8 

Özet: Film, uzun bir aradan sonra Amerika’ya dönen cani Hannibal Lecter’in FBI ajanı Clarice Starling’i bulma çabası konu ediliyor. 

Oyuncular: Anthony Hopkins, Julianne Moore, Gary Oldman 

Yönetmen: Ridley Scott

18. The Holiday, 2006

IMDb: 6.9  

Özet: Los Angeles’ta yaşayan Amanda ve İngiltere’de yaşayan Iris’in hayatlarını konu alan filmde ikili, internet üzerinden evlerini ve hayatlarını bir süreliğine değiştirmeye karar verir ve karşılıklı olarak evlerinde tatil yaparlar.  

Oyuncular: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law  

Yönetmen: Nancy Meyers

17. Pirates of the Caribbean: At World’s End, 2007

IMDb: 7.1 

Özet: Kaptan Jack Sparrow’u, Davy Jones’un sandığındaki akıllara zarar tuzaktan kurtarıp özgürlüğüne kavuşturmaya kararlı olan Will Turner ile Elizabeth Swann, çaresizlik içinde Kaptan Barbossa ile ittifak yaparlar. 

Oyuncular: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley 

Yönetmen: Gore Verbinski

16. No Time to Die, 2021

IMDb: 7.3  

Özet: James Bond aktif hizmetten ayrılmıştır ama yaşadığı huzur kısa ömürlü olacaktır. Çünkü CIA’den eski bir arkadaşı olan Felix Leiter ortaya çıkarak yardım isteyecek ve Bond’u tehlikeli yeni teknolojilerle donanmış gizemli bir kötü adamın izini sürmeye ikna edecektir.  

Oyuncular: Daniel Craig, Ana de Armas, Rami Malek  

Yönetmen: Cary Joji Fukunaga

15. Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest, 2006

IMDb: 7.4 

Özet: Kaptan Jack Sparrrow’un, Uçan Hollandalı’nın kaptanı Davy Jones’a kan borcu olduğu konusunda kendisine bir hatırlatma yapılır. Davy Jones, cehennemden çıkma mürettebatı ile bir hayalet geminin kaptanıdır. Jack, borcunu temizlemezse, Davy’nin kölesi olarak kalmaya mahkum olacaktır.  

Oyuncular: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley 

Yönetmen: Gore Verbinski

14. Thelma & Louise, 1991

IMDb: 7.5   

Özet: Erkek arkadaşından bıkan garson kız Louise, ihmalkar kocasıyla birlikte sıkıcı bir hayatı olan arkadaşı Thelma’yı ayartır. Birlikte özgürlükle dolu bir araba seyahatine çıkarlar   

Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel   

Yönetmen: Ridley Scott

13. The Thin Red Line, 1998

IMDb: 7.6  

Özet: İkinci Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin değişmelerinin, acı çekmelerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşifler yapmalarının öyküsü. 

Oyuncular: Jim Caviezel, Sean Penn, Nick Nolte  

Yönetmen: Terrence Malick

12. Sherlock Holmes, 2009

IMDb: 7.6 

Özet: Holmes ve cesur ortağı Watson, birbirinden tehlikeli maceralara gözlerini karartıp dalıyorlar.  

Oyuncular: Robert Downey Jr, Jude Law, Rachel McAdams 

Yönetmen: Guy Ritchie

11. Dunkirk, 2017

IMDb: 7.8 

Özet: 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi’ni konu edinen film, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin etrafının düşman askerleri tarafından sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. 

Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance 

Yönetmen: Christopher Nolan

10. Rain Man, 1988

IMDb: 8.0  

Özet: Babasını kaybeden Charlie, cenazeye gittiğinde babasının bir araba hariç tüm mirasını bir vakfa bıraktığını öğrenir. Kendi hakkı olduğunu düşündüğü bu paradan bir pay alabilmek için bu vakfı ziyaret eden Charlie, buranın engellilerle ilgilenen bir kurum olduğunu öğrenir.  

Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino  

Yönetmen: Barry Levinson

9. Dune, 2021

IMDb: 8.0  

Özet: Dune, kendi ailesi ve halkının geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmek zorunda olan, kavrayışının ötesinde büyük bir kaderin içine doğmuş, parlak ve yetenekli genç Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. 

Oyuncular: Timotee Chalamet, Rebecca Ferguson, Zendaya  

Yönetmen: Denis Villeneuve

8. Blade Runner 2049, 2017

IMDb: 8.0 

Özet: Los Angeles Polis Departmanı’nda görev yapan Memur K insanlığı büyük kargaşaya sürükleyecek, hatta sonunu bile getirebilecek bir sırrı ortaya çıkarmıştır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski Rick Deckard’ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır. 

Oyuncular: Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas 

Yönetmen: Denis Villeneuve

7. 12 Years a Slave, 2013

IMDb: 8.1  

Özet: 1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington’a gider.  

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Kenneth Williams, Michael Fassbender  

Yönetmen: Steve McQueen

6. Top Gun: Maverick, 2022

IMDb: 8.3

Özet: Donanmanın en iyi pilotlarından biri olan Pete “Maverick” Mitchell, 30 yıllık hizmetten sonra ait olduğu yerde, cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlar ve kendisini yere bağlayacak olan terfiden kaçar. Kendisini Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi o güne kadar hiçbir pilotun görmediği özel bir görev için eğitirken bulur. Belirsiz bir gelecekle ve geçmişinden gelen anılarla karşı karşıya kalan Maverick, en büyük korkularıyla yüzleşmek ve büyük bir fedakarlık yapmasını gerektiren bir göreve gitmek zorunda kalır.

Oyuncular: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Miles Teller

Yönetmen: Joseph Kosinski

5. Gladiator, 2000

IMDb: 8.5 

Özet: Roma İmparatorluğu’na en parlak dönemi yaşatan General Maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. 

Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen 

Yönetmen: Ridley Scott

4. The Lion King, 1994

IMDb: 8.5   

Özet: Vahşi Afrika’da henüz yeni doğan bir aslan, doğaya egemen düzenin kökünden sarsılacağı bir döneme tanıklık etmek üzeredir. Doğanın kralı olan babasının tacının veliahtı olan Simba, kötülüklerle ve kötü hayvanlarla dolu ormanlarda günden güne daha fazla öğrenir. Simba’nın sorumluluklarını üstlenme ve sorunları çözme becerisi, ormanın yeni kurallarını belirler.   

Oyuncular: Matthew Broderick, Jeremy Irons, James Earl Jones   

Yönetmen: Roger Allers, Rob Minkoff

3. Interstellar, 2014

IMDb: 8.7 

Özet: Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir.  

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain 

Yönetmen: Christopher Nolan

2. Inception, 2010

IMDb: 8.8  

Özet: Dom Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Zamanla bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur.  

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page  

Yönetmen: Christopher Nolan

1. The Dark Knight, 2008

IMDb: 9.0 

Özet: Yüzbaşı Jim Gordon’un ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımıyla Batman şehrin sokaklarını sarmalayan suç şebekelerinin kökünü kurutmak için kolları sıvar. Bu ortaklık ilk başta etkilidir ancak daha sonra üçlü kendilerinin Gotham sakinlerinin Joker olarak tanıdığı yeni suç şebekesinin beynine yem olduklarını anlar. 

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart 

Yönetmen: Christopher Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir