Sonbaharla Birlikte Gelen Depresyon İle Baş Etmek İçin 5 Öneri!

Mevsim geçişlerindeki hava değişimi insanların psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Yorgunluk sanılan durum ise depresyon belirtisi olabilir. İşte sonbahar depresyonuna iyi gelebilecek öneriler…

1- UYKU DÜZENİNE DİKKAT EDİN

Düzenli bir uyku, günün ritmini sağlamak için kritik bir öneme sahiptir. Aynı zamanda fizyolojik olarak da sizi dinç ve enerjik tutabilir. Bu nedenle kendinize bir uyku rutini oluşturarak her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışın, böylece uykunuzun kesilmemesine özen gösterin.

2- YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Yürüyüş veya spor yapmak, serotonin adı verilen mutluluk hormonunun salınımını artırabilir. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde açık havada yapılacak yürüyüşler, ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

3- GÜN IŞIĞINDAN YARARLANIN

Güneş ışığına maruz kalmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde gün ışığından faydalanmak ve güneşli günlerde dışarıda vakit geçirmek, depresyonun hafifletilmesine katkı sağlayabilir.

4- SOSYALLEŞİN

Bu dönemlerde, stres seviyenizi mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmalısınız. Çünkü mevsim geçişi nedeniyle değişen duygusal durumunuz, kaygı ve stresle birleşerek depresyona dönüşebilir. Bu yüzden aileniz, arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirerek duygusal destek almayı düşünebilirsiniz. Onlarla birlikte sevdiğiniz etkinlikleri planlamak, ruh halinizi yükseltebilir.

5- YENİ UĞRAŞLAR EDİNİN

Mevsim geçişlerine bağlı olarak ortaya çıkan depresyonun üstesinden gelmenin bir başka yolu da yeni bir hobi edinmektir. Kendinizi yeni bir şeyle meşgul etmek, dikkatinizi başka yönlere çekeceği için oldukça faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir