Araç alacaklar dikkat: Denge değişti, 200 bin TL’lik indirim!

Birkaç ay önce ikinci el otomobiller sıfır otomobillerden yüksek satılırken günümüzde sıfır araçlarda kampanya ve fiyat indirimleri görülüyor. İkinci elde ise uzun zamandır araçlarını satamayan otomobil sahipleri 200 bin TL’ye varan indirimler yapıyor.

Konuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Göksel Erkoyuncu şu ifadeleri kullandı: “Araba fiyatlarının gerilemesi diye tabir ettiğimiz şey biz normalleşme olarak görüyoruz. Örnek vermek gerekirse 500 bin TL sıfır km olan bir aracın fiyatı ikinci elde 600-700 bin TL’lerdeydi. Fiyatların gerilemesinde birkaç tane etken var. Birinci sebep yokluktu bu bitti, arzdaki sıkıntı bitme seviyesine gelmişti. Araba yatırım aracı haline gelmişti, faizlerin yükselmesi ile beraber buradaki getirilerin yükselmesi ile beraber yatırımcı dediğimiz kesim çekilmek durumunda kaldılar.

Sıfır araba ile ilgili olarak da aşırı normalleşme, düne kadar bayilerde 3-5 ay sıra var denilen durumun tam tersine dönülüp, faiz, takas kampanyaları ile pazarlamaya girilmesi araç fiyatlarının gerilemesine yol açtı. 6 ay öncesini mukayese edersek yüzde 15-20 gibi oranları konuşursak yanlış söylemiş olmayız.

300-500 BİN TL ARASI ARAÇLAR KİME HİTAP EDİYOR?

Paranın getirisi çoğaldığı için yüksek meblağlı arabalar almayalım, parayı bankada değerlendirelim sebebiyle buraya dönen var. Bütçesi büyük oranda bu aralığı geçmeyen insanlar daha çok talepte bulunuyor. Burada talep söz konusu oldu.

Düşüş seviyesinin çok büyük boyutlara ulaşacağını düşünmüyorum. Aralık ayı var önümüzde. Şu anda sıfır araba firmalarının hedefleri, stok maliyetlerini eritmek için ciddi bir efor sarf ediyorlar. Bu arabaları daha uyguna verebilecekleri, indirimler yapıp imkanlar sunuyorlar. Bence bugünkü şartların alım fırsatı olabileceğini düşünüyorum. Takas yapacakların beklemesinin anlamı yok. 2017 model bir arabasını 2023 model ile değiştirmek isteyenlerin beklemesini gerektirecek durum yok. Piyasalar yükselirse makas açılır. Araç değişikliği için çok talebin olduğu zamanlar almak doğru değildir. Bugün alım için iyi bir dönem olduğunu düşünüyorum.

‘İLANLAR İLE SAHA ARASINDA FARK VAR’

Son günlerde ilanlardaki rakamlar insanlarımızı aldatmasın, orada çok yüksek fiyatlarda hala satabilirimi düşünenler var. Reel piyasa öyle değil, mevcut ilanlar ile sahadaki fiyatlar arasında farklar var. İnsanlar pazarlık yapsınlar.

OTOMOBİLDE BEKLEME SÜRELERİ DÜŞTÜ MÜ?

Ara çokluğu ile para getirisinin başka yerlerde daha fazla olması sebebiyle zincirleme olarak fiyatlar geriye düştü. İkinci el için şunu daha net söyleyebilirim. Sıfır kilometrenin üstünde olması enteresandı.

Araba fiyatları neden yüksek? Hep şunu konuştuk: Enflasyon yüksek, yatırım yeri yok, araç arzı düştü, bu ibrelerin hepsi terse döndü. Düne kadar 0.99-1 gibi araba alınabilirken şu anda 3.99 gibi reel kredi faizleri burada olduğu için satışlara zincirleme etkisi var.

KREDİ FAİZİ NEDENİYLE YATIRIMCI ARACA ULAŞAMIYOR MU?

Şu anda krediye ulaşmında sıkıntı yok. BDDK diyor ki 1 milyon 200 bin TL ile 2 milyon TL arasına en fazla yüzde 20 kredi kullanabilirsiniz diyor. Bankalar otomobil kredisine iştahlı değiller. Kredi kullanabilierler ancak sınırlamalar çok fazla.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir